MENÜ

 Kenyeres-Hal Nagybaracska
Természetesen - a természettel összhangban



Bajai Halászlé

 

A Bajai Halászlét én két féle recept szerint főzöm:

1. Gyors és egyszerű:

4 személyre 2 kg. pontyot, 40 dkg. kárászt és egy kis darab csukát veszek, amit főzés előtt 3-4 órával lesózok durva kősóval. Hozzá 3 nagy fej öreg vöröshagymát pucolok meg és vágok apróra. Ezen mennyiséghez 3 liter vizet öntök a bográcsba, majd felrakom a háromlábra. Lehetőség szerint a halat fával főzöm, száraz uszadékfa a legjobb erre, de a vörösfűz, vagy akác is megfelelő. Fenyőfával ne főzzük, mert fenyőillatú lesz a levünk ! Ha nincs lehetőségünk fával főzni, akkor marad a gázfőző, de a konyhában a tűzhelyen ne próbálkozzunk. A halat a bográcsban soha ne keverjük főzőkanállal, csak a bogrács forgatásával. A halat mindig lobogó tűzön kell forrlani, zubogjon, lobogjon. Ha a habját elforrta, akkor kell beletenni a házi törött paprikát 3 púpos evőkanállal, ami ízlés szerint lehet édes, vagy csípős. Ha édes paprikával főzünk, nyugodtan tehetünk bele csípős cseresznyepaprikát, amit a tányérban kinyomva felhasználhatunk a levünk erősítésére. A paprika után én 2 dl. száraz vörösbort is öntök a lébe, ami a savassága révén egyben tartja a halhúst. Főzés közben kóstólgatunk és szükség szerint utána sózunk. Ezt követően 25-30 perc intenzív forralás következik, majd készen vagyunk. A levet a nagyi által gyúrt házi gyufatésztával tálaljuk, mellé a halhúst külön tálon.

2. Gyenge gyomrúaknak:


Az előzőtől abban különbözik, hogy hal kilógrammonként 2 liter vizet számolunk, a többi hozzávaló mennyisége marad. Az elkészítést a víz forralásával kezdem szintén bográcsban. Amikor a víz forrni kezd, akkor az apróra vágott hagymát beleöntöm és 2 percig így forralom. A 2 perc letelte után hozzáadom a törött paprikát vigyázva, hogy ki ne fusson, mert nagyon habos lesz. A paprika habjának lohadása után a ponty fejét, farkát, a faroktövét,  valamint az egyéb halakat beleteszem a lébe és 25 percig forralom. Ezt követően a hal derekát is beleteszem, majd újabb 20 perc forralás következik és kész az ételünk. Főzés közben száraz vörösbort kortyolgathatunk, hogy jobban be tudjuk állítani a lé sósságát. Tálalás az előző recept szerint. Ha így főzzük levünket, a gyengébb gyomrúak is nyugodtan fogyaszthatják, mivel a hagyma biztosan megfő és nem hajtja meg az illetőt.

Jó étvágyat !

 

 Tárcsán sült fehérhal

 


A sülthalat bármilyen keszegféléből, kárászból elkészíthetjük. A halat pikkelyétől megtisztítjuk, kibelezzük és alaposan átmossuk. Ezt követően sűrűn, koppanásig beirdaljuk, majd jól megsózzuk. A halat 1-2 órán át állni hagyjuk hűtőben, majd jöhet a sütés, de előtte a halat paprikás lisztbe, vagy kukorica darába forgatjuk. A tárcsára sertészsír kerül, mivel magasabb a forráspontja az olajénál, így jobban át tudjuk sütni és az íze is sokkal fínomabb lesz. A sütést kis tűzön végezzük, többször forgatva a halakat, hogy jól átsüljön, így a szálkák eltűnnek és szinte a fej kivételével az egészet elfogyaszthatjuk. A sülthalat friss, foszlós kenyérrel és szezonális zöldségfélékkel tálaljuk.

Jó étvágyat !



 

 

 

 

 

Szavazás

Szeretem a Bajai Halászlét !
NEM
IGEN
Asztali nézet